Haber

Polonya Devlet Başkanı Duda, Wagner’i Özel Asker Grubu Olarak Görmüyor

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Rus güvenlik şirketi Wagner’i “özel asker grubu” olarak görmediklerini belirterek, “Aslında Wagner’in yürüttüğü faaliyetlerin Rus makamları tarafından denetlendiğinden hiç şüphem yok.” söz konusu.

Ülkenin kuzeyinde yer alan liman kenti Gdynia’daki Deniz Harekat Merkezini ziyaret eden Duda, bölgedeki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Duda, Rusya’nın Baltık Denizi’nde düzenlediği tatbikattan haberdar olduğunu ve bu tatbikatın 30 uçak, 30 gemi ve 6 bin Rus askeriyle yapıldığını kaydetti.

Baltık Denizi’ndeki durumun sürekli izlendiğinin altını çizen Duda, “Bunu açıkça Ukrayna’da devam eden savaş, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığı ve Moskova’nın doğu sınırlarımızdaki faaliyetleriyle ilişkilendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Duda, Wagner’in Beyaz Rusya’daki varlığından da haberdar olduklarını ancak Wagner’i “özel bir paralı asker grubu” olarak görmediklerini belirterek, “Biz onları tamamen özel bir ordu olarak görmüyoruz. Aslında faaliyetlerden hiç şüphem yok. Wagner tarafından yürütülenler Rus makamlarınca denetleniyor.” dedi.

haber-unye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu